Connect to share and comment

RugbyU: Champions Toulon to start against Glasgow

PlacardEnlarge
(Globalpost/GlobalPost)

Reigning champion Toulon have been handed a home tie against Glasgow in the opening match of their European Cup defence following Monday's group phase draw.

Toulon will begin their Group 2 quest at their Stade Mayol home on October 13 before travelling to Cardiff six days later than then heading to Devon to face Exeter on December 3.

Last season's runners-up Clermont begin their Group 4 challenge on October 13 with a mouth-watering domestic clash against big-spending Racing Metro.

Perhaps the plum tie of the opening weekend comes on Friday October 11 when English champions Leicester travel to fellow former European Cup winners Ulster in Group 5.

Another clash of the titans to look out for is on Friday October 18 when Saracens tackle record four-time European champions Toulouse at Wembley in Group 3.

First four rounds of fixtures (all times GMT):

1st round

Friday October 11

Group 3

Connacht (IRL) v Saracens (ENG) (1900), Toulouse (FRA) v Zebre (ITA) (1900)

Group 5

Ulster (IRL) v Leicester (ENG) (1900)

Saturday October 12

Group 1

Castres (FRA) v Northampton (ENG) (1440), Ospreys (WAL) v Leinster (IRL) (1600)

Group 4

Harlequins (ENG) v Scarlets (WAL) (1440)

Group 5

Treviso (ITA) v Montpellier (FRA) (1235)

Group 6

Edinburg (SCO) v Munster (IRL) (1235), Gloucester (ENG) v Perpignan (FRA) (1700)

Sunday October 13

Group 2

Exeter (ENG) v Cardiff (WAL) (1145), Toulon (FRA) v Glasgow (SCO) (1400)

Group 4

Racing Metro (FRA) v Clermont (FRA) (1900)

2nd round

Friday October 18

Group 3

Saracens v Toulouse (1845) at Wembley

Group 5

Leicester v Treviso (1900)

Saturday October 19

Group 1

Leinster v Castres (1440)

Group 2

Cardiff v Toulon (1235)

Group 3

Zebre v Connacht (1235)

Group 4

Scarlets v Racing-Metro (1700)

Group 5

Montpellier v Ulster (1440)

Group 6

Munster v Gloucester (1700)

Sunday October 20

Group 1

Northampton v Ospreys (1145)

Group 2

Glasgow v Exeter (1300)

Group 4

Clermont v Harlequins (1400)

Group 6

Perpignan v Edinburg (1145)

3rd round

Friday December 6

Group 1

Castres v Ospreys (2000)

Group 2

Cardiff v Glasgow (2000)

Saturday December 7

Group 1

Northampton v Leinster (1800)

Group 2

Exeter v Toulon (1335)

Group 3

Zebre v Saracens (1335)

Group 4

Clermont v Scarlets (1335), Racing-Metro v Harlequins (1540)

Group 5

Ulster v Treviso (1800)

Sunday December 8

Group 3

Toulouse v Connacht (1500)

Group 5

Leicester v Montpellier (1500)

Group 6

Munster v Perpignan (1245), Edinburg v Gloucester (1300)

4th round

Friday December 13

Group 1

Ospreys v Castres (2000)

Group 2

Glasgow v Cardiff (2000)

Saturday December 14

Group 1

Leinster v Northampton (1800)

Group 2

Toulon v Exeter (1335)

Group 3

Saracens v Zebre (1500), Connacht v Toulouse (1800)

Group 4

Scarlets v Clermont (1540)

Group 5

Treviso v Ulster (1335)

Group 6

Perpignan v Munster (1540)

Sunday December 15

Group 4

Harlequins v Racing-Metro (1245)

Group 5

Montpellier v Leicester (1500)

Group 6

Gloucester v Edinburg (1500)

pga/bc/ps

http://www.globalpost.com/dispatch/news/afp/130722/rugbyu-champions-toulon-start-against-glasgow